Zadzwoń do nas i zorganizuj swój wymarzony spływ

+48 694 113 939

Spływy kajakowe Bory Tucholskie

Nasza firma AgroKajaki z siedzibą w miejscowości Swornegacie w Borach Tucholskich organizuje wyprawy po najpiękniejszych rzekach północnej Polski, takie jak Brda, Wda, Zbrzyca, Słupia oraz inne rzeki z regionu.

czytaj więcej

Brda


Wszystkie potrzebne informacje

Organizujemy niezwykłe wyprawy na kajaki. Brda jest jedną z rzek w północnej Polsce, która stanowi bardzo popularny szlak kajakowy. Niewątpliwym atutem tego cieku wodnego jest jego urozmaicenie. Dość duża różnica wzniesień na trasie, jaką przewidują spływy kajakowe, sprawia, że Brda ma miejscowo bystry nurt. Znaczny odcinek szlaku zlokalizowany jest w otulinie Parku Narodowego Bory Tucholskie oraz na terenie Zaborskiego i Tucholskiego Parku Krajobrazowego. To właśnie piękne krajobrazy oraz urozmaicony krajobraz przyciągają w te regiony coraz więcej wodniaków

Nasza firma AgroKajaki z siedzibą w miejscowości Swornegacie organizuje wyprawy po najpiękniejszych rzekach północnej Polski. Takie cieki wodne, jak Brda czy Wda zapewniają doskonałe warunki zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów.

Brda pomimo miejsc o szybszym nurcie stanowi dość łatwy szlak, na którym swych sił mogą spróbować także początkujący. Istotną zaletą są również łagodne brzegi rzeki o suchym, piaszczystym podłożu, które umożliwiają przyjemny odpoczynek.

Organizowane przez nas wyprawy przewidują także liczne atrakcje.

Brda, lewy dopływ Wisły, jest jednym z najpiękniejszych szlaków wodnych w Polsce.

Długość Brdy wynosi 238 km, a dorzecze składa się z 43 bezpośrednich dopływów oraz licznych jezior. Wypływa z Jeziora Smołowego (kilka kilometrów na wschód od Miastka) a kończy się wpadając do jeziora Szczytno na północnych krańcach Pojezierza Krajeńskiego.

W środkowym odcinku Brda płynie na wschód poprzez jeziora rynnowe Równiny Charzykowskiej, a następnie przez Bory Tucholskie, gdzie rzeka skręcając na południe tworzy wspaniały odcinek przełomowy. Spiętrzona w dolnym biegu buduje malownicze Jezioro Koronowskie oraz dwa mniejsze jeziora. W końcu przepływa przez Bydgoszcz i już jako rzeka skanalizowana wpada do Wisły powyżej Fordonu.

Długość rzeki - 239 km
Długość szlaku - 233 km
Spadek - 59 cm /1 km
Średnia temp. wody w lecie - 15,5 oC

ATRAKCJE NA SZLAKU
Rezerwat - "Przytoń"
Rezerwat - "Osiedle Kormoranów"
Smażalnia ryb w Swornychgaciach
Zapora wodna w Mylofie
Ścieżka dydaktyczna -"Jelenia Wyspa"
Park dendrologiczny

Trasa sugerowana:
Świeszyno - Gostycyn Nogawica liczy 163 km, najprawdopodobniej najpiękniejszy szlak wodny w Polsce. Niezwykle urozmaicony, kręty brzeg cieku wodnego, rozległe lasy, malownicze jeziora, pierwotna przyroda od lat przyciągają nad Brdę wielu wodniaków.

  1. Świeszyno - Nowa Brda - 25km
  2. Nowa Brda - Pakotulsko - 13km
  3. Pakotulsko - Sąpolno - 24km
  4. Sąpolno - Małe Swornegacie - 13km
  5. Małe Swornegacie - Mylof - 26km
  6. Mylof - Brda - 19km
  7. Brda - Gołąbek - 19km
  8. Gołąbek - Gostycyn Nogawica - 24km

Wiedzieć warto:
Park Narodowy Bory Tucholskie drugi pod względem wielkości kompleks leśny w Polsce o powierzchni 4000 km2. Rozpościera się na Równinie Tucholskiej i Wysoczyźnie Świeckiej, w dorzeczach Brdy i Wdy. Charakterystyczny element krajobrazu to urozmaicone morenowymi wzniesieniami i misami polodowcowymi zbiorniki wodne Równiny Charzykowskiej. Utworzono w Borach Tucholskich 26 rezerwatów przyrody, 4 parki krajobrazowe: Zaborski Park Krajobrazowy, Tucholski Park Krajobrazowy, Wdzydzki Park Krajobrazowy, Wdecki Park Krajobrazowy oraz Park Narodowy Bory Tucholskie o powierzchni 4789,34 ha.

BRDA - TRANSPORT - Odległości w jedną stronę Świeszyno (50 km)
Stara Brda (45 km)
Nowa Brda (35 km)
Pakotulsko (30 km)
Przechlewo (25 km)
Płaszczyca (22 km)
Sąpolno (17 km)
Ciecholewy (12 km)
Swornegacie baza (0 km)
Drzewicz (8 km)
Czernica (15 km)
Męcikał (20 km)
Mylof (25 km)
Rytel (30 km)
Brda (45 km)
Nadolna Karczma (45 km)
Woziwoda (60 km)
Plaskosz (60 km)
Gołąbek (60 km)
Świt (60 km)
Gostycyn Nogawica (70 km)
Sokole Kuźnica (85 km)
Romanowo (100 km)
Samociążek (100 km)
Bydgoszcz (110 km)

Poznaj nasze rzeki

Brda
Dł. rzeki

- 238 km

Dł. szlaku

- 233 km

Dorzecze

- 4627 km2

Spadek

- 0,5 %

zobacz więcej

Brda

Wda

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

Zamknij